web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Środa Popielcowa

W tym tygodniu – 17 lutego – Środą Popielcową rozpoczyna się Wielki Post – okres 40 dni przygotowania do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Msze św. z posypaniem głów popiołem na znak pokuty o godz. 9.00 i o 18.00. W środę popielcową obowiązuje post ścisły a więc, nie spożywamy potraw mięsnych i w ciągu dnia możemy spożyć jeden posiłek do syta.

Środą Popielcową – rozpoczęliśmy Wielki Post – okres 40 dni przygotowania do Tajemnicy Męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Najbardziej charakterystycznym elementem liturgii Środy Popielcowej są Msze św., podczas których kapłani posypują głowy wiernych popiołem ze spalonych, zeszłorocznych palm poświęconych w Niedzielę Palmową.  Zwyczaj ten ma swoje początki już w starożytności i ma symbolizować skruchę i żal za grzechy, co podkreślają dodatkowo słowa wypowiadane w tym czasie przez kapłana („Pamiętaj, człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”). Jest to jeden z dwóch dni w roku (oprócz Wielkiego Piątku), w trakcie którego obowiązuje post ścisły – tj. post ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że w tym dniu można zjeść jedynie 2 lekkie posiłki (bezmięsne) i 1 do syta. Z postu jakościowego zwolnione mogą być osoby poniżej 14. roku życia, zaś post jakościowy może nie obowiązywać osoby poniżej 18. lat, oraz osoby po 60. roku życia.

Wielki Post to okres w roku liturgicznym obejmujący 40 dni powszednich i 6 niedziel poprzedzających Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W tym czasie, podczas Eucharystii, obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych (wyjątkiem jest Niedziela Palmowa, podczas której kapłani ubierają czerwone szaty). Nie śpiewa się hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, jak również aklamacji „Alleluja”, którą zastępuje się bardziej odpowiednimi wezwaniami.
W okresie Wielkiego Postu nabożeństwo Gorzkich Żali w naszym kościele w każdą niedzielę o godz. 17.30, natomiast Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 17.30 i o godz. 19.00. Potem zapraszamy do włączenia się w Adorację Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zachęcamy do udziału i rozważania Męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa.


Podziel się tym wpisem: