web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Św. Agata – patronka od pożarów i orędowniczka w chorobach piersi

W piątek, 5 lutego przypada liturgiczne wspomnienie św. Agaty. Zgodnie z tradycją po Mszy św. o godz. 18.00 pobłogosławimy chleb.

Św. Agata – patronka od pożarów i orędowniczka w chorobach piersi.

W dzień św. Agaty poświęcany jest chleb i sól, które chronią nasze domy od pożarów.

Podaje się je także zwierzętom by chroniły je przed chorobom.

Agata urodziła się na Sycylii w Katana około 235 r., w bardzo zamożnej rodzinie. Jej imię w języku greckim oznacza „dobra”. Jako młoda dziewczyna postanowiła oddać swoje życie Chrystusowi. Jednak jej piękność wzbudziła zainteresowanie u Kwincjana, namiestnika Sycylii. Gdy go odrzuciła, szukał on sposobności, aby się na niej zemścić. Podczas kolejnej fali prześladowań chrześcijan Kwincjan oddał Agatę opiece kurtyzany Afrodyzji. Myślał on, że gdy dziewczyna zazna przyjemności cielesnych, sama porzuci swoją wiarę. Tak jednak się nie stało i Agata została poddana torturom. Jej ciało szarpano hakami i przypalano rany. Gdy nadal pozostawała nieugiętą odcięto jej piersi i pozostawiono na pewną śmierć.

Według tradycji Agata została cudownie uzdrowiona przez św. Piotra, który przyszedł do niej do więziennej celi. Gdy po raz kolejny stanęła przed sądem Kwincjana, została skazana na spalenie na rozżarzonych węglach. W czasie wykonywania tego wyroku, ziemia się zatrzęsła. Ludzie zaczęli domagać się ułaskawienia Agaty. Namiestnik uciekł, zaś Agata zmarła na skutek odniesionych ran 5 lutego 251 r.

Agata chroni w czasie burz, pożarów, trzęsień ziemi, wybuchów wulkanu, sztormów i huraganów, jest patronką matek karmiących piersią i orędowniczką w chorobach nowotworowych piersi.

Polskie przysłowie mówi: „Chleb i sól świętej Agaty od ognia ustrzeże chaty”. We wspomnienie świętej, w kościołach poświęca się chleb i sól. Mają one chronić domy przed pożarami i piorunami. Dawniej w czasie pożaru wrzucano kawałki poświęconego chleba do płomieni, aby wiatr odwrócił pożar w przeciwnym kierunku.


Podziel się tym wpisem: